אופיס דיפו נסגרה – מי הבא בתור?

office depot

הסיבות שהביאו לסגירת רשת אופיס דיפו הן רבות ומגוונות, והן נותחו בהרחבה בעיתונות הכלכלית.

בפוסט זה אני מבקש לדון בסיבה אחת שאיננה ייחודית לאופיס דיפו, אלא מאפיינת רשתות רבות נוספות. מדובר במודל העסקי שעליו בנויות רשתות אלו. מדובר במודל עסקי המבוסס על חנויות גדולות, הממוקמות באזורים מבוקשים (קניונים ומרכזי קניות), מגוון גדול של מוצרים, וצוות מוכרים מקצועי העומד לרשות הלקוחות. כלומר, אם נסכם את המודל במשפט אחד: מדובר בעלויות תפעול גבוהות.

מול המודל הזה עומדות החנויות המקוונות שמציגות את מרכולתן אך ורק באתר שלהן.

לקרב המתנהל בין החנויות הפיזיות לחנויות המקוונות הצטרפה לפני כשנתיים תופעת ה- Showrooming. מדובר באפליקציה שיושבת על הטלפון החכם ומאפשרת ללקוח שנמצא בחנות, לצלם את הברקוד של המוצר שהוא חפץ בו, ולקבל מייד את המחיר של מוצר זה ברכישה באינטרנט. מחקרים שנעשו בארה"ב הצביעו על כך ש- 70% מהלקוחות שנכנסים לחנות של אחת הרשתות הגדולות, מבצעים השוואת מחירים בעודם בחנות. רשתות רבות, ובראשן בסט ביי ווול מארט, נפגעו קשות מהתופעה.

בארץ תופעת ה- Showrooming עדיין בחיתוליה, אבל חנויות פיזיות רבות (מה שהאמריקאים מכנים: "חנויות לבנים וטיח") שלא יערכו בהתאם, עלולות להיפגע. בחו"ל החלו הרשתות הגדולות, ובראשן בסט ביי, להשיב מלחמה ולהתאים את המודל העסקי שלהן למציאות החדשה. מדובר בשילוב של חנות מקוונת, פרסום הצעות להשוואת מחירים עם החנויות המקוונות, ופיתוח אפליקציות שמתקשרות עם הלקוחות ומעודדות אותם לשלב פרמטרים נוספים, כמו שירות מקצועי, תכניות נאמנות, אפשרות לנסות את המוצר, הספקה מיידית, וכדומה, בשיקולי הרכישה שלהם.

עכשיו נותר רק לראות אילו רשתות בארץ ירימו את הכפפה ויתאימו את עצמן לעולם החדש, ואילו ינסו להמשיך ללכת עם הראש בקיר, ואחר כך להתבכיין בשיטת "אכלו לי, שתו לי".

הפוסט הזה נכתב ב בלוג ותוייג .

תגובה אחת "אופיס דיפו נסגרה – מי הבא בתור?"


dan כל הזכויות שמורות לדן נועם | עיצוב אתר - לאה ברודנר