אמזון קלקלו לי את מצב הרוח בסוף השבוע

Amazon

ביום ששי (6/12/13) התפרסמה בכתב העת TheMarker כתבה על אמזון: "הדיאטה הטובה בעולם: עבודה באחד ממחסני אמזון". הכתבה מציגה תוצאות של תחקיר שנערך על ידי כתב הבי.בי.סי. הכתב, אדם ליטלר, עבד במשך מספר שבועות כ"אוסף מוצרים" באחד ממחסני החברה באנגליה. מדובר בעבודה של 10.5 שעות ביום במהלכם צריך "אוסף המוצרים" לפעול על פי הנחיות מחשב כף היד שלו, ולאסוף מוצר אחד כל 33 שניות. (את הפרטים המלאים ניתן כאמור לקרוא בכתבה)

חשוב לי להדגיש: אינני חושב שמקום עבודה צריך להיות אתר נופש. יש בהחלט עבודות שהן קשות גם מנטלית וגם פיזית, וזה בסדר. כל עוד העובדים זוכים ליחס הוגן. זה לא המצב באמזון:

  • אסור לדבר במהלך העבודה.
  • יציאה לשירותים – רק במועדים קבועים.
  • עבודה בחום של 35 מעלות, ללא מיזוג.
  • העסקה של חבורת ניאו נאצים על מנת ש"ישמרו" על העובדים.

עד היום ציטטתי את ג'ף בזוס, מייסד ומנכ"ל אמזון, כמי שאומר: "אני יודע שהדבר שאני אתחרט עליו, זה הדבר שלא ניסיתי". נהגתי לספר שבאמזון נהוגה תרבות של "ניסוי ותהייה", תרבות שלא מענישה עובדים על טעויות ועל יד כך מאפשרת לחברה לפתח כל הזמן מוצרים ושירותים חדשים.

מעכשיו אצטט את בזוס כמי שאמר: "התרבות שלנו היא ידידותית ואינטנסיבית, אבל במקרה הצורך נסתפק באינטנסיבית".

אומר שוב: אסור להתבלבל. עסקים צריכים להיות יעילים, עלויות צריך להוריד, והשירות ללקוח צריך להיות במקום השני (אחרי הדאגה לעובד), אבל בין זה ובין הפיכתם של עובדים לרובוטים אנושיים, לעבדים מודרניים, אין כל קשר.

הפוסט הזה נכתב ב בלוג ותוייג , , .

dan כל הזכויות שמורות לדן נועם | עיצוב אתר - לאה ברודנר