בלי העזרה שלנו זה לא יזוז

pushing4WD

בישיבת הממשלה השבועית (9/11/2014) סקר ראש המועצה הלאומית לכלכלה , פרופ' יוג'ין קנדל, את עולם העבודה העתידי.

קנדל המליץ לממשלה לאמץ את המודל המקובל בארצות סקנדינביה: "התהליך האסטרטגי מהווה שינוי תפיסתי המלמד על מדיניות יוזמת ומובילה בראייה ארוכת טווח שנועדה להבטיח את עתיד ילדינו ואת עתיד המדינה. יש להעמיד את האדם במרכז תוך דגש בהקניית כישורים מתאימים ועיצוב מחדש של יחסי העבודה במשק על פי מודל צפון אירופה".

עיקרי המודל הסקנדינבי הם:

א.      מערכת הכשרה איכותית, המלווה את העובד לכל אורך הקריירה, ומאפשרת לו להישאר רלוונטי לשוק העבודה המשתנה.

ב.      יחסי עבודה התומכים בעובד ולא במקום העבודה (כדברי הוויקינגים: לתמוך במלחים, ולא בספינה). יחסי עבודה שמצד אחד מאפשרים גמישות מכסימלית גם בשירות הציבורי (אין קביעות), ומצד שני מעניקים רשתות הגנה רחבות ועמוקות (דמי אבטלה גבוהים ולתקופות ארוכות, הכשרה על חשבון המדינה, ועוד)

בהודעה לעיתונות של לשכת העיתונות הממשלתית נאמר: "רה"מ הנחה את  שר הכלכלה, החינוך, האוצר וגורמים בצה"ל לפעול באופן מתואם ליישום ההמלצות כפי שיפורטו להלן, בריכוז של המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רה"מ".

העברת שוק העבודה בארץ למודל הנורדי, הוא הכרחי.

התבוננות על המתרחש בעולם מלמדת אותנו שהבררות האחרות הן: או הדרדרות לאבטלה עמוקה כמו בספרד ויוון, או הגדלת הפערים החברתיים כמו בארה"ב.

אבל המעבר לא יתרחש מעצמו. קיימים בארץ הרבה גופים אינטרסנטיים שיעשו הכול על מנת למנוע את המעבר, ולשמר את היתרון היחסי שלהם.

עלינו, כל אחד ואחת מאיתנו, שאינו שייך לא לבעלי ההון, ולא לעובדים המחוברים, לתמוך בצורה פעילה בתהליך השינוי. כנראה שהבחירות עומדות בפתח, ואנחנו יכולים להודיע שללא קשר לדעות המדיניות, נצביע רק בעבור מפלגות שיבטיחו לקדם בצורה פעילה ומהירה את המעבר למודל העבודה הנורדי.

לקריאה נוספת:

חלק מהמצגת שהוצגה לממשלה

מאמר ב- TheMaker

הפוסט הזה נכתב ב בלוג, חדשות הישרדות מהעולם ותוייג , , , , .

dan כל הזכויות שמורות לדן נועם | עיצוב אתר - לאה ברודנר