לתשומת ליבם של מנהלי רשתות המזון בארץ

maxresdefault

בפוסט שפרסמתי לפני כשנה: "בואו להכיר את ארגוני ה- "ב" (B-Corporations)", כתבתי בין השאר על רשת הסופרמרקטים "Market Basket". הנה מה שכתבתי אז:

"Market Basket " הינה רשת של 71 סופרמרקטים באזור ניו אינגלנד, בארצות הברית. הרשת התפרסמה לאחרונה לאחר שהעובדים ברשת השביתו כמעט לחלוטין את פעילותה למשך 6 שבועות. העובדים לא שבתו בגלל רצון לשפר את תנאיהם, אלא במחאה על כך שמועצת המנהלים פיטרה את המנכ"ל האהוב, ארתור דאמולס.

למה היה המנכ"ל כל כך אהוב על ידי עובדיו? למה הוא פוטר? ומה קרה בסוף?

ארתור דאמולס הוא מנהל המאמין שארגון אינו קיים אך ורק על מנת להשיא מקסימום רווח לבעלי המניות. לכן הוא הקפיד על מחירים נמוכים ממחירי המתחרים, נתן לעובדים משכורות גבוהות יותר, וגם העניק להם יותר סמכויות. בסוף 2013 הוא הודיע על הורדה נוספת של 4% במחירי המוצרים, כי: "הלקוחות שלנו יכולים לנצל תוספת כספית זאת בצורה מועילה יותר מאשר בעלי המניות שלנו". בתגובה לכך, ב- 25 ליולי 2014, פיטרה מועצת המנהלים את ארתור והביאה מנהלים אחרים. בתגובה לכך פתחו העובדים והלקוחות בשרשרת של שביתות ומחאות, והמכירות ברשת ירדו כמעט לאפס. בסופו של דבר קנה ארתור דאמולס 50.5% מהרשת מידי הבעלים האחרים, וב- 28 לאוגוסט 2014 חזר לנהל את הרשת. חשוב לציין שבמהלך המשא ומתן לרכישת הרשת, היו גם רוכשים פוטנציאליים אחרים (שכנראה אפילו הציעו מחיר יותר גבוה) שטענו שהם יכולים להגדיל את הרווח לבעלי המניות.

עד כאן הסיפור מלפני שנה.

עכשיו ניתן לסכם שנה מאז שארתור דאמולס חזר לתפקידו כמנכ"ל:

  • הרשת פתחה 4 סניפים חדשים.
  • המחירים בחנויות הרשת הם ב- 16% בממוצע, נמוכים מהמחירים של המתחרים.
  • הרשת חילקה 129 מיליון $ בונוסים לעובדים.
  • הרשת צופה לסגור את שנת 2015 עם הכנסות של 4.8 מיליארד $. ההכנסות הגבוהות ביותר מאז היווסדה לפני 98 שנה.

לקריאה נוספת: "America's Most Loved CEO Is Having the Best Comeback Ever"

הפוסט הזה נכתב ב בלוג, חדשות הישרדות מהעולם ותוייג , , , , , .

dan כל הזכויות שמורות לדן נועם | עיצוב אתר - לאה ברודנר