מדוע מקומות עבודה לא דומים למכוניות?

volvo safety system

ביום ב' 3/2/14, התפרסמה בכתב העת TheMarker כתבה על רמת הבטיחות של מכוניות. בכתבה מופיעים הקריטריונים שעל פי הם מדרגת רשות המסים את המכוניות לצורך הטבות מס. בין הקריטריונים: מערכת ניטור מרחק, בקרת סטייה מנתיב, מערכת זיהוי הולכי רגל, מערכת עזר לבלם, ועוד. הסתכלתי על הרשימה ותהיתי להיכן נעלמו חגורות הבטיחות, כריות האוויר, ומערכות ABS? ואז הבנתי: דברים שנחשבו אך לפני שנים בודדות לשיא הבטיחות, הפכו לסטנדרט והם קיימים בכל רכב חדש. לכן צריך היה להעלות את הרף.

תובנה זאת החזירה אותי לסקר BDicode 2013 של מקומות העבודה שהכי טוב לעבוד בהם. במבוא לסקר מופיעים המאפיינים שעל פיהם דורגו מקומות העבודה. בראש הרשימה מופיעים: תנאי שכר, יחסי עבודה, יציבות תעסוקתית, ותנאים נלווים לשכר. מאפיינים אלו היו יכולים להופיע גם בסקר שנערך לפני 20, 40, ו- 60 שנה. שום דבר לא השתנה. הרוב המוחלט של העובדים בישראל מחפש מקומות עבודה שמאפשרים להם לספק לעצמם את שתי הרמות התחתונות בפירמידת הצרכים של מאסלו: צרכים בסיסיים וביטחון פיזי וכלכלי. זה נובע מכך שבישראל של 2014 עדיין יש הרבה מקומות עבודה שלא מספקים תנאים בסיסיים של שכר הוגן ויחסי עבודה הוגנים. ברור לי שזה המצב המצוי, אבל האם זה גם המצב הרצוי? האם לא הגיע הזמן להפוך את המאפיינים הישנים לתנאי סף מינימליים, ולהגדיר מאפיינים חדשים המתאימים למאה ה- 21? האם לא הגיע הזמן שהעובדים ישאפו למציאות אחרת?

על מנת לבדוק האם אפשר גם אחרת, הלכתי לבדוק את המאפיינים של סקר שנערך בארה"ב על ידי "Great Place to Work". אבל לפני שנדבר על הדרך שלהם למדוד מקומות עבודה, חשוב לי להדגיש: אני לא חושב שבארה"ב שוק העבודה הוא נפלא. האמת הפוכה לחלוטין, את הקפיטליזם החזירי למדנו מהם. אבל דווקא בגלל זה חשוב לראות כיצד הם מאפיינים מקום עבודה גדול (להלן תרגום חופשי מאתר החברה): "מקומות עבודה גדולים אינם מאופיינים על ידי רשימת הטבות ותנאי שכר. מנקודת הראות של העובד (או עובדת) מדובר על מקום עבודה שבו העובד יכול לסמוך על המנהלים, התפקיד שלו ממלא אותו גאווה, והוא נהנה לעבוד בחברת עמיתיו לעבודה. מנקודת הראות של ההנהלה מדובר על מקום עבודה שעומד ביעדים, באמצעות עובדים שממצים את מלוא הפוטנציאל שלהם, ושמתפקדים יחד כצוות בסביבה של אמון הדדי". הללויה…

המגזין הכלכלי פורבס (עוד מעוז של הקפיטליזם), הגדיר בכתבה שהתפרסמה בחודש דצמבר האחרון, 4 קריטריונים שהופכים מקום עבודה מטוב למצוין:

א.      מקום בעל תרבות ארגונית חיובית הנובעת ממטרה ארגונית משמעותית.

ב.      מקום המעניק סיכוי אמיתי להתפתח מבחינה מקצועית.

ג.       מקום הנותן הזדמנות לעבוד בחברת עמיתים שאתה מוקיר ומכבד.

ד.      מקום עבודה שדורש ממך למצות את מלוא הכישורים ואת היכולות השכליות שלך.

שימוש במאפיינים אלו מעלה לראש הרשימה בארה"ב (לשנת 2013), חברות כדוגמת: SAS (מקום 2) עם תרבות ארגונית המוגדרת כ- "אנרכיה יצירתית המעודדת חדשנות", חברת NetApp (מקום 6) שבה הסמנכ"ל מתקשר כל יום ל- 10 עד 20 עובדים על מנת להודות להם על ביצועים מוצלחים במיוחד, או חברת הבנייה DPR (מקום 15) שמתנהלת על פי הדפוסים של חברת הזנק.

אלו מקומות העבודה שאנחנו צריכים לשאוף אליהם. אלו מקומות העבודה שצריך לאתר ולהאיר עליהם בזרקור גדול.

הפוסט הזה נכתב ב בלוג ותוייג , , , .

dan כל הזכויות שמורות לדן נועם | עיצוב אתר - לאה ברודנר