מי צריך את מעמד הביניים?

the_abyss_of_inequality_3075151

משהו מוזר קרה לאחרונה למספר אנשי עסקים בארה"ב.

לויד בלנקפיין, המנכ"ל של גולדמן זאקס, התראיין בתחילת חודש יוני לתכנית הבוקר של CBS, ואמר שחוסר השוויון בהכנסות פוגע ביציבותה של ארה"ב. הוא המשיך וטען ש: "חלק גדול מדי של התל"ג עבר, במהלך הדור האחרון, לקבוצה קטנה מדי של אנשים". לויד בלנקפיין יודע על מה הוא מדבר, כי בשנת 2013 הוא משך סך של 23 מיליון $ בשכר והטבות שונות. עובדה זאת כמובן אינה מחלישה כהוא זה את הטיעונים שלו.

לויד בלנקפיין אינו היחיד. ביל גרוס, היו"ר של חברת פימקו (קרן האג"ח הגדולה בעולם), אמר שארה"ב זקוקה למדיניות שתחזיר את האיזון בין רווח מעבודה ורווח מהון. בין השאר טען ביל גרוס שיש להגדיל את שכר המינימום ובמקביל להגדיל את אחוז המס המוטל על עשירים. גם וורן באפט הצטרף לטענות אלו, ואמר שיש להעלות את המס על עשירים ל- 30%.

מה קרה להם? האם היושבים בקדקוד הקפיטליזם הפכו את עורם ונהיו סוציאליסטים מושבעים?

נראה שלא.

היטב להסביר את המצב פרופ' רוברט רייך (פרופ' למדיניות ציבורית באוניברסיטת ברקלי). רוברט רייך סיפר על שיחה שהייתה לו עם מנכ"ל של אחת מחברות ההי-טק בארה"ב. האיש היה מודאג מחוסר השוויון, ומהפגיעה במעמד הביניים. רוברט שאל את המנכ"ל למה זה מעניין אותו. על כך ענה לו המנכ"ל שמעמד הביניים הם הלקוחות העיקריים של המוצרים שהם מייצרים. "אם מעמד הביניים לא יוכל להרשות לעצמו לקנות את מה שאנחנו מייצרים, אנחנו בבעיה גדולה".

כמובן שההכרה בחשיבותו של מעמד הביניים כמנוע הצמיחה העיקרי של הקפיטליזם, עדיין לא חלחלה למוסדות השלטון בארה"ב. סנטורים מהמפלגה הרפובליקנית אומרים שכל מי שרוצה לשלם מס יותר גבוה על הכנסותיו, חופשי לעשות זאת…

השאלה שאני שואל היא: האם, כמו תמיד, גם בנושא זה ייקח לנו 10 שנים עד שדברים שקורים בארה"ב יחלחלו גם אלינו, או שמנהיגנו יקלטו כבר עכשיו את המסר, יפנימו אותו, ויתחילו לפעול במרץ להקטנת אי השוויון, וחיזוק מעמד הביניים. אני לא מבקש שישנו את השקפתם הכלכלית. אני מבקש שיעשו זאת על מנת לחזק את הקפיטליזם שהם כה מאמינים בו. גם מי שמאמין בשוק החופשי, וביד הנעלמה, צריך להבין שללא מעמד ביניים, פשוט לא יהיו מספיק ידיים בשביל להניע את הכלכלה.

הפוסט הזה נכתב ב בלוג, חדשות הישרדות מהעולם ותוייג , , .

dan כל הזכויות שמורות לדן נועם | עיצוב אתר - לאה ברודנר