מ- "חרם צרכנים" ל- "עוצמת הלקוחות"

Yellow Warning Sign - Customers Ahead

דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, אמר ש- "חרם צרכנים מאורגן זו תופעה מבורכת"

זאת הזדמנות מצוינת לבחון את ההבדלים בין שני מושגים: "צרכן" ו- "לקוח".

המושג צרכן יוצא מתוך הנחה שאנחנו מופעלים על ידי כוחות השוק, ולכן אנחנו צורכים. כלומר, אנחנו כמו בובה או רובוט, שמישהו אחר גורם לנו לצרוך. המושג לקוח, לעומת זאת, מתייחס לאדם אקטיבי, בעל רצון עצמי, שמחליט בעצמו ממי הוא רוכש מוצרים ושירותים. זה לא מקרה שהמושג "צרכן", שהיה נפוץ בספרות הכלכלית של אמצע המאה שעברה, מפנה את מקומו למושג "לקוח". (ראו גרף)

Customers_Consumers

מילטון פרידמן, אחד החסידים הבולטים של הקפיטליזם ושל השוק החופשי, מדבר בספרו "קפיטליזם וחופש" על צרכנים. לעומתו, פיטר דרוקר, אבי תורת הניהול המודרנית, מדבר על כך שתפקידו של העסק הוא "לשמר לקוחות קיימים, וליצור לקוחות חדשים". השימוש במושגים שונים, על ידי מילטון פרידמן ופיטר דרוקר, אינו מקרי. הוא מבטא הבדלים עמוקים בתפיסת העולם הכלכלית והניהולית.

האינטרנט בכלל, והרשתות החברתיות בפרט, חושפים אותנו למידע רב על מוצרים, שירותים, והחברות שעומדות מאחוריהם. מידע הוא כוח, והוא הופך אותנו מצרכנים שחשופים רק לפרסומות של החברות, ללקוחות שיכולים, וצריכים, לגבש דעה עצמאית לגבי מה לצרוך ומה לא.

אנחנו נמצאים בתקופה בה הכוח מתחיל לעבור מהיצרנים ללקוחות. זה אולי נשמע קצת נאיבי לומר זאת בישראל, בה השוק נשלט על ידי מונופולים וקרטלים, אבל התהליך התחיל והוא לא ניתן לעצירה. הגדיל לעשות פרופ' רוג'ר מרטין אשר בספרו "Fixing the Game" טבע את המושג "קפיטליזם של לקוחות". כמובן שהרגלים ישנים מתים לאט, ובעלי עסקים רבים ממשיכים להתייחס אלינו כאל צרכנים שניתן לנצל, אבל האינטרנט והרשתות החברתיות נותנות לנו את האפשרות להעביר את הכוח אלינו.

אז אם נחזור לדברים של דיויד גילה, אין לי שום התנגדות לחרם צרכנים. זכותנו להחליט מה לרכוש ומה לא, ולשכנע אחרים (מה זאת פרסומת, אם לא שכנוע לרכוש?).

אבל חרם הוא תהליך מוגבל בזמן. צריך לעבור להתנהגות צרכנית נבונה כל הזמן. לבדוק, להשוות, ולצרוך רק מוצרים ושירותים של יצרנים שמתייחסים אלינו בצורה הוגנת.

הפוסט הזה נכתב ב בלוג ותוייג , , .

dan כל הזכויות שמורות לדן נועם | עיצוב אתר - לאה ברודנר